• 21 Απριλίου, 2023
  • george
  • 0

Με νίκη κόντρα στην οικοδέσποινα Λετονία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική ομάδα Κ17 (Παγκορασίδες) στον προκριματικό όμιλο που φιλοξενείται στη Ρίγα.
Το αντιπροσωπευτικό μας με όπλο το σερβίς (14 άσσοι) και τις Τικμανίδου, Νάνου, Δαγρέ επιθετικές αιχμές ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και πήρε με άνεση το πρώτο σετ, ενώ και στο δεύτερο από ένα σημείο και μετά μπόρεσε να ξεφεύγει για να φτάσει στο 15-24.
Εκεί όμως κολλήσαμε, έγιναν πολλά λάθη και η Λετονία έφτασε στον πόντο με την Τικμανίδου (αναδείχθηκε MVP από τους διοργανωτές) μετά το τάιμ άουτ του Κώστα Γκούντα να τελειώνει την επίθεση για το 0-2.
Η Λετονία προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, ανατρέποντας το 12-15 στο γ’ σετ και προσπερνώντας με 18-17, αλλά η ελληνική ομάδα απάντησε με δικό της σερί για το 19-22. Η γηπεδούχος πλησίασε ξανά στον πόντο (21-22), αλλά ξεφύγαμε και πάλι 21-24 και με επίθεση της Δαγρέ τελειώσαμε τον αγώνα.

Σήμερα η Εθνική αντιμετωπίζει στις 15:00 την Σλοβενία, η οποία στο άλλο ματς της 1ης αγωνιστικής κέρδισε στο τάι μπρέικ τη Φινλανδία.