Αν και ηττήθηκε με 3-1 σετ από την διοργανώτρια του Βαλκανικού πρωταθλήματος ανδρών Κ20 Σερβία, η Εθνική εφήβων προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης ως 2η του ομίλου της.

Η Εθνική μας ομάδα παρά την ήττα έδειξε πολύ καλά δείγματα, ενώ είχε ευκαιρία να πάρει κεφάλι στο σκορ στο τρίτο σετ που έχασε κόντρα επίσης με το σκορ στο 24-23 υπέρ της.

Το πρώτο μας προβάδισμα στο τρίτο σετ ήρθε με μπλοκ του Σουσουρίδη για το 17-18, ενώ είχαμε βρεθεί πίσω με 16-13. Με άουτ επίθεση του Σέρβου διαγώνιου Στάνκοβιτς περάσαμε μπροστά με 23-24 για να ακολουθήσει κόντρα επίθεση της Ελλάδας που χάθηκε από τον Νανόπουλο για το 24-24. Η Σερβία με τον Μπρίμποριτ πέρασε μπροστά στο σκορ με 25-24 και στην επόμενη φάση με μπλοκ ο Στάνκοβιτς έδωσε το σετ και το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο τέταρτο σετ η Σερβία πήρε από την αρχή προβάδισμα (8-5), το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν κατάφερε να μειώσει για το τελικό 25-19.