• 11 Μαΐου, 2024
  • george
  • 0

Τη δεύτερη του νίκη στο Final 4 Κ21 Αγοριών πέτυχε ο Ηρακλής, επικρατώντας του Πήγασου Θεσσαλονίκης με 3-0 σετ (25-19, 26-24, 25-23), σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Οι κυανόλευκοι ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο με τον Μίλωνα να κατακτά το πρωτάθλημα, ενώ ο Πήγασος τερμάτισε τέταρτος έχοντας συγκεντρώσει ένα βαθμό.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Τσότρα ήξεραν μετά την ολοκλήρωση της 2ης αγωνιστικής ότι για να έχουν ελπίδα για τον τίτλο έπρεπε να επικρατήσουν με 3-0 και ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας σχετικά άνετα το πρώτο σετ (αν και το 9-2 έγινε 16-15).

Στο 2ο ο Πήγασος είχε σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 10-14 με τον Ηρακλή να προσπερνά και να φτάνει στο 24-20, που έγινε 24-24, αλλά τελικά το σετ έκλεισε με άσσο του Σταυρόπουλου. Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής από ένα σημείο και μετά ξέφυγε με 12-8, 16-9, αλλά το 20-13 έγινε 120-18, με τον Πήγασο να ισοφαρίζει στο 21-21. Τελικά ο Γηραιός έφτασε και πάλι στο +2 (24-22) με επίθεση του Ρούσου και πήρε το σετ με 25-23 μετά από χαμένο σερβίς.

Καλύτερος πασαδόρος της διοργάνωσης αναδείχθηκε ο Μάριος Σταυρόπουλος του Ηρακλή και καλύτερος μπλοκέρ ο Άγγελος Σταθέλος, επίσης του Ηρακλή.

Διαιτητές: Οικονόμου Β., Λιδωρικιώτη.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-23) σε 90′.

Ν.Γ.Σ.Θ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Παναγιώτης Τσότρας): Σταυρόπουλος, Παναγιώτου, Ρούσος, Καραμανίδης, Ψαθόπουλος, Σταθέλος / Πετρίδης (λ), Σταματίου (λ), Παρασκευάς Σ., Σιώης .

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Νατάσα Καλαϊτζίδου): Αδάμος, Αυγερινίδης, Καρδούλιας, Τζιούτζιας, Διονάς, Αδαμίδης / Παλαιοχωρινός (λ), Μπαλούκας (λ), Παπαλάμπρου, Ουτζούνης, Παπαθανασίου.