![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/287159745_1566593390402196_7718473155087496180_n.jpg)
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που αποτέλεσε “διαφήμιση” του βόλεϊ, η ακαδημία ΔΕΚΑ κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της τον τίτλο πρωταθλητή Κ16 Κοριτσιών, νικώντας τον ΑΣΚ Λαγκαδά με 3-1 σετ (24-26, 25-16, 25-13, 31-29), στο κατάμεστο ΔΑΚ Πολίχνης “Αλέξανδρος Νικολαΐδης”.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο τέταρτο σετ η ομάδα του Λαγκαδά που τερμάτισε δεύτερη, επέστρεψε από -4 για να χάσει στη συνέχεια έξι σετ μπολ, ενώ οι νικητές έχασαν ακολούθως δύο ματς-μπολ πριν φτάσουν στο 31-29.
ΔΕΚΑ (Ιωακειμίδης): Χατζηβρέττα, Ευθυμιάδου, Κανάκη Γ., Κατσαλη, Λιοτοπουλου, Πασχαλίδου, λ Πλιοσκα, Κανάκη Ν. Καλούση, Γιαμαλοπουλου, λ Καρατσιόλη.
ΑΣΚ Λαγκαδά (Τορλαχίδου): Αλεξογλου, Πατσιουρα, Καφαντάρη, Πασχαλάκη, Τάκη Ε., Τάκη Χ.
Διαιτητές: Δημητρίου, Κουκουμάκας, Ρόρρου.
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/287657105_1566593770402158_6271859944409913857_n-1024x576.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/286878657_1566593783735490_222980312723994725_n-1024x576.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/286451358_1566593660402169_111605072825721211_n-1024x576.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/287600281_1566593747068827_5541863817096143338_n-1024x576.jpg)
![Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι 287811060_1566593800402155_7050099244914542672_n-1024x576.jpg](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/287811060_1566593800402155_7050099244914542672_n-1024x576.jpg)
![Αυτή η εικόνα δεν έχει ιδιότητα alt. Το όνομα του αρχείου είναι 287835779_1566593693735499_3052780590999749351_n-1024x576.jpg](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2022/06/287835779_1566593693735499_3052780590999749351_n-1024x576.jpg)