Η Εθνική εφήβων στην επιστροφή του Αλέξανδρου Νανόπουλου στην αγωνιστική δράση μετά τον τραυματισμό του, δεν τα κατάφερε κόντρα στο Ισραήλ για την 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωβόλεϊ ανδρών Κ20 και ηττήθηκε με 3-0 σετ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε το παιχνίδι, όμως δυσκολεύτηκε στην υποδοχή και στην επίθεση, σε αντίθεση με τους Ισραηλινούς που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σέι Λίμπερμαν με 25 πόντους με 69% αποτελεσματικότητα και τον Μαρκ Ρούρα με 18.

Από πλευράς Εθνικής ο Αλέξανδρος Νανόπουλος είχε 11 πόντους, με τον Σταύρο Μούχλια να πετυχαίνει 9. Στους 7 σταμάτησε ο Άγγελος Σταθέλος και ο Νίκος Μπόνιας στους 5.

Στο πρώτο σετ το αρχικό 4-3 της Ελλάδας έγινε 4-7 για το Ισραήλ και από εκείνο το σημείο και μετά ξέφυγαν στο σκορ. Με το σκορ στο 8-15 ο Κώστας Λιώσης άλλαξε πασαδόρο και διαγώνιο βάζοντας μέσα τους Τζάρα, Σουσυρίδη, αλλά γρήγορα ο Μούχλιας με τον Σταυρόπουλο έκαναν ξανά την είσοδό τους στον αγώνα. Ο Μπόνιας μείωσε σε 15-21 αλλά η διαφορά ήταν μη αναστρέψιμη στο σετ για το 0-1 του Ισραήλ με 17-25.

Η Εθνική μας ομάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο σετ, με τον ακραίο του Ισραήλ Σέι Λίμπερμαν να κάνει την διαφορά στο φινάλε. Οι δύο ομάδες από την αρχή έως το τέλος πήγαιναν μαζί στο σκορ, έχοντας υψηλά ποσοστά επιτυχίας στο side out. Το Ισραήλ αν και ξέφυγε με 16-19 η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε σε 19-19 αλλά με άουτ κόντρα επίθεση του Τζάρα λίγο αργότερα έγινε το 21-23. Ο Νανόπουλος μείωσε σε 22-23 αλλά στην συνέχεια έχασε το σερβίς (22-24), ο Σταθέλος έκανε το 23-24 και αμέσως μετά ο Λίμπερμαν έδωσε το σετ στο Ισραήλ με 23-25.

Στο τρίτο σετ ο Σταθέλος έκανε το 6-6 αλλά μετά την αλλαγή, στο σερβίς για το Ισραήλ πήγε ο Λίμπερμαν και με σερί 0-4 το σκορ έγινε 6-10. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν την πίεση από την γραμμή των εννέα μέτρων για το τελικό 0-3 με 16-25.