Επιστροφή στις νίκες για την Εθνική ομάδα Παίδων που επικράτητσε με 3-2 τη Ρουμανίας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας.

Η ελληνική ομάδα έφτασε στη νίκη μετά από μια μάχη 129 λεπτών κατά τη διάρκεια της οποίας χρειάστηκε να κάνει μεγάλες ανατροπές, ενώ οι Ρουμάνοι είχαν διπλό ματς μπολ στο τάι μπρέικ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αν και στις αρχές του πρώτου σετ ήταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να το κατακτήσει και σχετικά άνετα μάλιστα μετά τον 20ο πόντο.

Στο δεύτερο όμως δεν είχαμε ανάλογη εικόνα με την Ρουμανία να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα και να ισοφαρίζει εύκολα.

Στο τρίτο έγινε μεγάλη μάχη με την ελληνική ομάδα να ανατρέπει το προβάδισμα των Ρουμάνων, μετατρέποντας το 14-18 σε 21-19 και χάνοντας και νέα κόντρα μπάλα για το +3 για να χάσουμε και το σετ με 23-25.

Οι Έλληνες διεθνείς επέστρεψαν με εντυπωσιακό τρόπο στο δ’ σετ όπου το 6-5 έγινε 13-6 για να φτάσουμε εύκολα στο 2-2 και να ακολουθήσει το θρίλερ στο τάι μπρέικ.

Εκεί αν και προηγήθηκαμε 6-4, οι Ρουμάνοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη μας προσπέρασαν με 6-8 για να ισοφαρίσουμε 10-10 με επίθεση του Μαντελίδη και 11-11 με μπλοκ του Βελλίνη. Οι Ρουμάνοι έφτασαν σε διπλό ματς μπολ (12-14), αλλά επίθεση του Μούχλια και κόντρα του Αρμάου μετά από κακή υποδοχή τα έσβησαν και τα δύο για να φτάσουμε σε δικό μας ματς μπολ με μπλοκ του Μπόνια (15-14).

Οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν 15-15, ενώ στο 16-15 ο Αρμάος έστειλε άουτ την επίθεση του, ωστόσο το χαμένο σερβίς των αντιπάλων και ο άσσος του Γεωργούντζου μας χάρισε τη νίκη.