Την ήττα με 3-0 σετ από την Ιταλία γνώρισε η Εθνική παίδων, για την 4η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών Κ18 που διεξάγεται στην Φιλιππούπολη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν άντεξε την πίεση των Ιταλών, οι οποίοι με πολύ καλί μπλοκ-άμυνα και στοχευμένο σερβίς πήραν την 4η νίκη τους στον όμιλο που τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Επόμενος αντίπαλος για τους Έλληνες διεθνείς είναι η Ισπανία που βρίσκεται στην 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 3-1 (15/7, 12.30).

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αλλά γρήγορα η Ιταλία ξέφυγε με +4 μετά από επίθεση του Κιάμπι (14-10). Με επίθεση του Ηρακλή Δέρβα και άουτ επίθεση του Γκαρέλο μειώσαμε στον πόντο (14-13), αλλά οι Ιταλοί έκαναν το 16-13. Ο άσσος του Γιώργου Μαντελίδη μας έφερε ξανά σε απόσταση αναπνοής, αλλά ο Κρεμόνι μας έκανε την ζημιά με κόντρα επιθέσεις για το 22-19, για να κλείσει το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ οι Ιταλοί ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ και βρεθήκαμε στη θέση του κυνηγού. Το 11-9 που ήρθε από άσσο του Μηνά Αραπάκη έγινε 17-11 για την Ιταλία, για να μειώσει λίγο αργότερα ο Γιώργος Αρμάος σε 20-16 από την γραμμή των εννέα μέτρων. Η Ιταλία είχε τις λύσεις μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε η Ιταλίδα τεχνικός Μόνικα Κρέστα για να γίνει το 2-0 σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ η Ιταλία με 13-7 και 16-10, μειώσαμε δύο φορές στους τέσσερις (16-12, 20-16) αλλά μέχρι εκεί για το τελικό 25-17.