![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/442471500_1030400525170198_3361684409862486046_n1.jpg)
Αγώνες ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ των Δημοτικών Σχολείων της Δ.Π.Ε Δυτικής Θεσ/νίκης πραγματοποιήθηκαν από 26/4/2024 έως 30/5/2024, στους Δήμους: Κορδελιού- Ευόσμου , Παύλου Μελά , Νεάπολης- Συκεών, Λαγκαδά & Βόλβης και Δέλτα σε συνεργασία με την Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης.
Στους αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ δίνεται έμφαση στη συμμετοχή των μαθητών/τριών σε αθλητικές συναντήσεις μεταξύ των σχολείων, σε ομαδικά και ατομικά αθλήματα, χωρίς κατάταξη νικητήριων ομάδων και χωρίς ιδιαίτερη αξία στη νίκη. Στα ομαδικά αθλήματα επιδιώκεται η πολλαπλή συμμετοχή των μαθητών/τριών σε αγωνιστικές συναντήσεις με άλλα σχολεία, στη διάρκεια της ημέρας των αγώνων. Ζητούμενο είναι οι μαθητές/τριες που συμμετέχουν να αποκτήσουν όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες αθλητικών συναντήσεων.
Οι Ομοσπονδιακοί προπονητές Στέλιος Κουτουνίδης , Αραμπατζής Θανάσης και Δημήτρης Σολκίδης στο πλαίσιο του Αναπτυξιακού προγράμματος της ΕΟΠΕ και με την συνεργασία των Ναλμπάντη Τόλη, Πάτρα Χρήστο , Τζιουμάκα Σωκράτη και των συμβούλων εκπαίδευσης Ντάνη Απόστολου και Βασιλειάδου Όλγας, διοργάνωσαν αγώνες Δημοτικών Σχολείων 4 εναντίον 4 με μικτές ομάδες .
Περισσότερα από 500 αγόρια και κορίτσια από 56 Δημοτικά Σχολεία της Δυτικής Θεσ/νίκης αγωνίστηκαν μεταξύ τους δίνοντας από 3-4 αγώνες στα γήπεδα που είχαν διαμορφωθεί στα κλειστά γυμναστήρια των παραπάνω Δήμων.
Στους αγώνες συμμετείχαν τα παρακάτω σχολεία:
30/5 1ο, 2ο Κυμίνων , 1o ,2ο και 3ο Χαλάστρας ,Δημ. Σχολ. Ν. Μαλγάρων, Δημ.σχολ. Άδενδρου και Δημ. Σχολ. Προχώματος
29/5 1ο, 2ο, 3ο Σίνδου, 1ο, 3ο Διαβατών και 1ο Καλοχωρίου
28/5 Ιδιωτικό Δημοτικό Σχολείο Δελασάλ και 1ο, 5ο, 10ο, 12ο και 13ο Πολίχνης
24/5 1ο και 2ο Λαγκαδά και των Δημοτ.Σχολ. Χρυσαυγής , Αρέθουσας , Δρυμού , Μελισσοχωρίου , Νεωχωρούδας και Πενταλόφου
23/5 4ο Δημοτικό και 6ο Διαπολιτισμικό Ελευθερίου -Κορδελιού , 2ο , 4ο και 18ο Δημοτικά Σχολεία Ευόσμου και 4ο και 7ο Δημοτικό Αμπελοκήπων
21/5 6ο Διαπολιτισμικό , 9ο, 10ο ,13ο ,16ο ,19ο ,23ο και 24ο Δημοτικά Σχολεία Ευόσμου
17/5 10ο Νεάπολης, 2ο ,4ο ,11ο Συκεών ,1ο και 3ο Πεύκων
16/5 3ο ,5ο ,8ο ,14ο ,16ο Σταυρούπολης και 14ο Πολίχνης
26/4 1ο και 2ο Δημοτικό σχολείο Χαλάστρας , το 1ο και 2ο Δημοτικό Σίνδου , το Δημοτικό Σχολείο Μαλγάρων και το Δημοτικό Σχολείο Ανατολικού.
CIRCULATION MINI VOLLEY -ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΙΑ Β ΄κ Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.
Σε συνεργασία με τους ομοσπονδιακούς προπονητές Ναλμπάντη Τόλη , Πάτρα Χρήστο , Τζιουμάκα Σωκράτη και την υπεύθυνη Φυικής Αγωγής Π.Ε Ανατολικής Θεσ/νίκης κα. Κονακλή Κώμη.
31/5 Πάνω από 250 Αγόρια κ Κορίτσια Β΄ κ Γ΄ Τάξης Δημοτικών Σχολείων Καλαμαριάς και Θεσ/νίκης.
ΑΓΩΝΕΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ
25/4 50 Αγόρια κ Κορίτσια από 4ο και 5ο Γυμνάσιο Νεάπολης , το 1ο Γυμνάσιο Συκεών και το 1ο Γυμνάσιο Πολίχνης.
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/435977106_982771130139230_1101736370350736502_n1-1024x766.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/440341114_430641349562647_9160943317564877869_n1-1024x766.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/442669741_1014299110120010_484371050337678699_n1-1024x768.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/436187731_977554570693830_7589345688728672569_n1-1024x768.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/447547285_7701849769882769_1681067138579007216_n-1024x766.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/442471500_1030400525170198_3361684409862486046_n1-1-1024x766.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/440350729_415875237830156_2427808898840054103_n1-1024x768.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/442424920_858119946139160_7621473097850908678_n1-1024x766.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/436616845_980648256788031_2056493988817103542_n1-1024x768.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/436411255_3186686511465242_9169242328465825554_n1-1024x766.jpg)
![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2024/06/436574118_978815673461552_3617792178121586084_n1-1024x766.jpg)