![](https://epesth.gr/wp-content/uploads/2021/12/248229046_1413266722401531_3242570943152895869_n-e1640094207959.jpg)
Προς αποφυγή παρερμηνειών αλλά και καταστρατήγησης σε ότι αφορά την εφαρμογή του υγειονομικού πρωτοκόλλου και των ανάλογων άρθρων των προκηρύξεων των πρωταθλημάτων από την ΕΠΕΣΘ διευκρινίζονται τα εξής:
· Αν το πρωτάθλημα είναι στην Α΄ φάση και διαπιστωθούν 4 και πλέον κρούσματα κατά τους τελευταίους δύο ελέγχους η ομάδα δεν μπορεί να αγωνισθεί και χάνει τον αγώνα με 3-0 σετ και 75-0 πόντους (απώλεια). Η απώλεια αυτή δεν προσμετράτε στα όσα ορίζονται στο άρθρο 21 του ΓΚΟΔΠ. Σε περίπτωση νέων κρουσμάτων (μετά την απώλεια) εξακολουθεί ο αριθμός των κρουσμάτων να μην επιτρέπει τη διεξαγωγή του αγώνα τότε και μόνο τότε δικαιούται η ομάδα αναβολή.
· Αν το πρωτάθλημα είναι στη Β΄ Φάση και διαπιστωθούν 5 και πλέον κρούσματα κατά τους τελευταίους δύο ελέγχους τότε αναστέλλονται οι ομαδικές προπονήσεις για πέντε ημέρες και η ομάδα δικαιούται αναβολής για τους αγώνες που είναι προγραμματισμένοι στο χρονικό διάστημα της αναστολής των προπονήσεων.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΣΘ