Η Εθνική εφήβων έχασε τεράστια ευκαιρία για το χάλκινο μετάλλιο στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών Κ20 στην Σερβία, όμως στο τέλος οι Τούρκοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν με 17-15 στο τάι μπρέικ και η Ελλάδα κατέλαβε την 4η θέση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είχε τρεις ματς μπολ στο τάι μπρέικ να τελειώσει το ματς αλλά από εκείνο το σημείο και μετά όλα πήγαν λάθος, με την Τουρκία να ανεβαίνει στην 3η θέση του βάθρου.

Η Εθνική μας ομάδα δύο φορές βρέθηκε πίσω στα σετ αλλά κατάφερνε να βρει τις λύσεις για να οδηγήσει το παιχνίδι στο πέμπτο σετ. Εκεί, μετά το αρχικό 2-1 ήμασταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και με μονό μπλοκ του Σταύρου Μούχλια περάσαμε μπροστά με +3 (4-7). Με το σκορ στο 11-14 όλα έδειχναν ότι η γαλανόλευκη θα επέστρεφε από την Σερβία με το χάλκινο μετάλλιο, όμως δύο σερί μπλοκ στον Αλέξανδρο Νανόπουλο και ένας άσσος των Τούρκων έφερε το σετ στα ίσια (14-14). Ο αρχηγός της Εθνικής δέχθηκε νέο μπλοκ για το 15-14 και μετά από μία μικρή ένταση μπροστά στο φιλέ, ο Νανόπουλος πήρε και πάλι πάνω του την επίθεση και ισοφάρισε σε 15-15. Η Τουρκία με δύο συνεχόμενους πρώτους χρόνους του Γιλντίζ διαμόρφωσε το τελικό 17-15…

Ο Αλέξανδρος Νανόπουλος με 32 πόντους και ο Σταύρος Μούχλιας με 24 οδήγησαν την Ελλάδα στο σκοράρισμα, με την Τουρκία να έχει 5 αθλητές με διψήφιο αριθμό πόντων.