Την πρώτη της ήττα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας γνώρισε η Εθνική παίδων.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και πήρε άνετα το πρώτο σετ, ωστόσο στα επόμενα τρία αν και κατάφερε να ανατρέψεις τις διαφορές που πήραν οι Βέλγοι πλήρωσε τα λάθη που έκανε στα κρίσιμα σημεία.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 15-16, αλλά εκεί με συνεχόμενες κόντρα καταφέραμε να ξεφύγουμε και με επιμέρους σκορ 3-9 να κάνουμε το 0-1.

Η απάντηση του Βελγίου ήρθε στο δεύτερο σετ όπου εκμεταλλευόμενο τα λάθη μας ξέφυγε με 16-11 και 21-16, αλλά εκεί αρχίσαμε να ροκανίζουμε τη διαφορά φτάνοντας στο 23-22. Στην επόμενη φάση όμως ενώ βγήκε η άμυνα δεν μπορέσαμε να κάνουμε επίθεση και οι Βέλγοι ισοφάρισαν σε 1-2.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία για να φτάσουμε στο 20-20. Η κακή εκτίμηση στην άμυνα ήταν αρχή για το σερί του Βελγίου που έφτασε στο 23-20 και παρόλο που μειώσαμε πάλι σε 23-22 και 24-23 το χαμένο σερβίς του Μαντελίδη (το μοναδικό του σε όλο το ματς) τελείωσε το σετ.

Στο δ’ σετ (όπου ο κ. Ρουσάκης πέρασε διαγώνιο τον Κουβαρά και ακραίο τον Μούχλια, ενώ από το τρίτο σετ έπαιζε στην πάσα ο Γεωγούντζος) το αμφίρροπο 11-10 έγινε 18-10 για τους Βέλγους. Κι ενώ όλα έδειχναν χαμένα οι Έλληνες διεθνείς κατάφεραν να επιστρέψουν καθώς ροκάνισαν τη διαφορά (19-12, 19-16, 23-18, 23-21) φτάνοντας στο 24-23. Κι ενώ η επίθεση των Βέλγων δεν μπόρεσε να βγει σωστά, κι εμείς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε την άμυνα με αποτέλεσμα να γνωρίσουμε την ήττα.

Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα η Τσεχία την οποία αντιμετωπίζουμε αύριο Παρασκευή (12/7, 15:00).

Γρηγόρης Ρουσάκης: «Δεν πήραμε αυτό που θέλαμε και μπορούσαμε»«Ήταν ένα κλασικό ματς Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος με πολλές διακυμάνσεις, με αλλαγές συναισθημάτων όπου προσπαθήσαμε πάρα πολύ. Παίζαμε με μια ομάδα που ξέραμε πόσο ποιοτική, δεν πήραμε αυτό που θέλαμε και μπορούσαμε, αλλά συνεχίζουμε», σχολίασε μετά το τέλος του αγώνα ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γρηγόρης Ρουσάκης και συμπλήρωσε: «Αύριο έχουμε ένα αντίστοιχο ματς με την Τσεχία και τα κλειδιά για να μπορέσουμε να πάρουμε τη νίκη είναι να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να μειώσουμε τα αβίαστα λάθη μας. Τα λάθη που δεν τα προκαλεί η πίεση του αντιπάλου αλλά η έλλειψη εμπειρίας και αγωνιστικών παραστάσεων».