ΕΝΩΣΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Ε. Πε. Σ. Θ.

Αλεξάνδρειο Αθλητικό Μέλαθρο, 54 638 Θεσσαλονίκη
Γραμματεία: Τηλ. 2310 231.091  Fax: 2310 270.588
E-mail:
epesth@otenet.gr

 
 

    

DATABANK / ΑΡΧΕΙΟ

Ελληνικά Μετάλλια σε Διεθνείς Διοργανώσεις

 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

No ΕΤΟΣ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
1 1971 Χάλκινο Ανδρών Μεσογειακοί Αγώνες
2 1975 Χάλκινο

Νεανίδων

Βαλκανικό Πρωτάθλημα
3 1979 Αργυρό

Ανδρών

Μεσογειακοί Αγώνες

4 1983 Χάλκινο Ανδρών Μεσογειακοί Αγώνες
5 1987 Χάλκινο Ανδρών Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
6 1988 Αργυρό Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
7 1988 Χάλκινο Νεανίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
8 1991 Χάλκινο Γυναικών Μεσογειακοί Αγώνες
9 1992 Χάλκινο Νεανίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
10 1993 Αργυρό Νεανίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
11 1997 Αργυρό Παίδων Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
12 1997 Αργυρό Παίδων Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
13 2001 Χάλκινο Κορασίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
14 2002 Αργυρό Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
15 2002 Χάλκινο Παίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
16 2003 Αργυρό Παίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
17 2003 Χάλκινο Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
18 2005 Αργυρό Γυναικών Μεσογειακοί Αγώνες
19 2005 Χάλκινο Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
20 2006 Χάλκινο Ανδρών European League
21 2006 Χάλκινο Παίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
22 2008 Αργυρό Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
23 2008 Χάλκινο Κορασίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
24 2009 Αργυρό Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
25 2010 Χρυσό Παίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
26 2010 Αργυρό Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
27 2010 Χάλκινο Νεανίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
28 2011 Αργυρό Νεανίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
29 2012 Αργυρό Εφήβων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
30 2013 Αργυρό Κορασίδων Βαλκανικό Πρωτάθλημα
31 2014 Αργυρό Aνδρών European League

 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ BEACH VOLLEY

No ΕΤΟΣ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΟΜΑΔΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
1 1999 Χρυσό Βάσω Καραντάσιου - Εφη Σφυρή Ευρωπαϊκό Τουρ - Ξυλόκαστρο
2 1999 Χρυσό

Θάλεια Κουτρουμανίδου - Ρούλα Θεοδώρου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U19 - Φινεστράτ
3 2001 Χρυσό

Βάσω Καραντάσιου - Εφη Σφυρή

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών - Γέζολο
4 2001 Χρυσό Θάλεια Κουτρουμανίδου - Χριστίνα Παρασκευαϊδου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Ράχες
5 2001 Αργυρό Μαρία Χούντα - Μαρία Πλαγιαννάκου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Ράχες
6 2001 Χάλκινο Ηλίας Αραμπατζής - Γιώργος Γιάτσης Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Ράχες
7 2002 Χρυσό Ανδρέας Γκόρτσανιουκ - Γιώργος Κνάπεκ Βαλκανικό Πρωτάθλημα U21 - Βάρνα
8 2002 Aργυρό Ανδρέας Γκόρτσανιουκ - Θοδωρής Παπαδημητρίου Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19 - Ξυλόκαστρο
9 2002 Αργυρό Αθηνά Δηλαβέρη - Χριστίνα Παρασκευαϊδου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Σάτου Μάρε
10 2002 Χάλκινο Βάσω Καραντάσιου - Εφη Σφυρή World Tour - Ρόδος
11 2002 Χάλκινο Βίκυ Αρβανίτη - Αρετή Μπουζουνιεράκη Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 - Ιλιτσίβσκ
12 2002 Χάλκινο Κώστας Ταμπουρατζής - Νίκος Γιαννακάκος Βαλκανικό Πρωτάθλημα U21 - Βάρνα
13 2003 Χρυσό Μανώλης Δημητριάδης - Δημήτρης Νιώπας Βαλκανικό Πρωτάθλημα U21 - Κοστάντζα
14 2003 Χρυσό Πόλα Κίτσου - Μαριάννα Χούντα Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Καλό Νερό
15 2003 Χρυσό Μαρία Χάκου - Ελσα Κωστάμη Βαλκανικό Πρωτάθλημα U21 - Κοστάντζα
16 2003 Αργυρό Κώστας Ταμπουρατζής - Σπύρος Καραχάλιος Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Καλό Νερό
17 2003 Χάλκινο Φλώρα Ιωαννίδου - Χριστίνα Παρασκευαϊδου Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U23 - Στάρε Γιαμπλόνκι
18 2003 Χάλκινο Μαρία Πλαγιαννάκου - Μάρα Λαζαρίδου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Καλό Νερό
19 2004 Χρυσό Γεωργία Τερζόγλου - Φωτεινή Τσαντοπούλου Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Πόγραδετς
20 2004 Αργυρό Αθηνά Δηλαβέρη - Φλώρα Ιωαννίδου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Πόγραδετς
21 2005 Χρυσό Βάσω Καραντάσιου - Βίκυ Αρβανίτη Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών - Μόσχα
22 2005 Χρυσό Βάσω Καραντάσου - Βίκυ Αρβανίτη World Tour - Στάβανγκερ
23 2005 Χρυσό Φλώρα Ιωαννίδου - Ελσα Κωστάμη Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Κοστάντζα
24 2005 Χρυσό Παύλος Κουζούνης - Γιώργος Πετρέας Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Δυρράχιο
25 2005 Χρυσό Γεωργία Τερζόγλου - Φωτεινή Τσαντοπούλου Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Δυρράχιο
26 2005 Αργυρό Βάσω Καραντάσιου - Βίκυ Αρβανίτη World Tour - Μιλάνο
27 2005 Αργυρό Μαρία Τσιαρτσιάνη - Θάλεια Κουτρουμανίδου World Tour - Εσπίνιο
28 2005 Χάλκινο Μαρία Τσιαρτσιάνη - Θάλεια Κουτρουμανίδου World Tour - Μπαλί
29 2006 Χάλκινο Γιώργος Κνάπεκ - Παναγιώτης Μούρτζιος Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Βλόρα
30 2006 Χάλκινο Αθηνά Δηλαβέρη - Αθηνά Παπαφωτίου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Βλόρα
31 2007 Χρυσό Βάσω Καραντάσιου - Βίκυ Αρβανίτη Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών  - Βαλένθια
32 2007 Χρυσό Ελσα Κωστάμη - Φαβιόλα Κωστάμη Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών- Βάρνα
33 2007 Αργυρό Μαρικρίστα Μαγκανάρη - Πηγιάννα Μεθενίτη Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Πόγραδετς
34 2007 Χάλκινο Αλέξανδρος Αριστόπουλος - Χρήστος Μαυροκέφαλος Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Πόγραδετς
35 2007 Χάλκινο Φωτεινή Τσαντοπούλου - Σοφία Κοσμά Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Πόγραδετς
36 2008 Αργυρό Βάσω Καραντάσιου - Βίκυ Αρβανίτη World Tour - Στάβανγκερ
37 2009 Αργυρό Μαρία Τσιαρτσιάνη - Βίκυ Αρβανίτη Ευρωπαϊκό Tour - Γκραν Κανάρια
38 2009 Αργυρό Αθηνά Δηλαβέρη - Ελίνα Παπαδοπούλου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Γυναικών - Βλόρα
39 2009 Αργυρό Αθηνά Τάσσου - Ολγα Μαλουσάρη Βαλκανικό Πρωτάθλημα U23 - Σμύρνη
40 2009 Αργυρό Αθηνά Τάσσου - Αννα Σπανού Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Ασπροβάλτα
41 2010 Χρυσό Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη-Παπαγεωργίου/Ρουμπάνη Continental Cup (Α Φάση) - Ρόδος
42 2010 Χρυσό Γιώτα Βλασερού - Βάσια Καρατζοπούλου Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Δράμα
43 2010 Χάλκινο Αννα Σπανού - Κέλλυ Κορακοβούνη Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Δράμα
44 2011 Αργυρό Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη-Παπαγεωργίου/Ρουμπάνη Continental Cup (Β Φάση) - Κοπεγχάγη
45 2011 Χάλκινο Γιάννης Καβαρατζής - Γρηγόρης Κοντοστάθης Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Κάρτζαλι
46 2011 Χάλκινο Αννα Σπανού - Βάσια Καρατζοπούλου Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Κάρτζαλι
47 2012 Αργυρό Τσιαρτσιάνη/Αρβανίτη-Παπαγεωργίου/Ρουμπάνη Continental Cup (Ημιτελική Φάση) - Λουκέρνη
48 2012 Αργυρό Μαρία Τσιαρτσιάνη - Βίκυ Αρβανίτη Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών - Χάγη
49 2013 Χρυσό Δήμητρα Μαναβή - Ιωάννα Παρισάκη Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Τίρανα
50 2013 Αργυρό Βίκυ Αρβανίτη - Πένυ Καραγκούνη Μεσογειακοί Αγώνες - Μερσίνα
51 2013 Αργυρό Χάρης Σακόγλου - Θοδωρής Παπαδημητρίου Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Σακάρια
52 2014 Χρυσό Κοτσιλιάνος/Ζουπάνι - Μπιλλήρης/Ρουμελιωτάκης Continental Cup (Α Φάση) - Αθήνα
53 2014 Χρυσό Αρβανίτη/Τσιαρτσιάνη - Καραγκούνη/Χρήστου Continental Cup (Α Φάση) - Αθήνα
54 2014 Χρυσό Γιώργος Κοτσιλιάνος - Νίκος Ζουπάνι Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Κάρτζαλι
55 2014 Χρυσό Βίκυ Αρβανίτη - Μαρία Τσιαρτσιάνη Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Κάρτζαλι
56 2014 Χρυσό Βίκυ Αρβανίτη - Μαρία Τσιαρτσιάνη Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Βελιγράδι
57 2014 Χάλκινο Γιώργος Κοτσιλιάνος - Νίκος Ζουπάνι CEV Satellite - Βαντούζ
58 2014 Χάλκινο Γιώργος Κοτσιλιάνος - Νίκος Ζουπάνι Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Τιμισοάρα
59 2014 Χάλκινο Γιώργος Κοτσιλιάνος - Νίκος Ζουπάνι Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών - Βελιγράδι
60 2014 Χάλκινο Δήμητρα Μαναβή - Ιωάννα Παρισάκη Βαλκανικό Πρωτάθλημα U20 - Τιμισοάρα

 

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΣΥΛΛΟΓΩΝ (FINAL FOUR)

No ΕΤΟΣ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
1 1980 Αργυρό Παναθηναϊκός ΑΟ Κύπελλο Κυπελλούχων Ανδρών
2 1989 Χάλκινο

Παναθηναϊκός ΑΟ

Κύπελλο Κυπελλούχων Ανδρών

3 1992 Αργυρό

Ολυμπιακός ΣΦΠ

Κύπελλο Πρωταθλητριών Ανδρών

4 1993 Χάλκινο Ολυμπιακός ΣΦΠ Κύπελλο Πρωταθλητριών Ανδρών
5 1995 Αργυρό ΑΟ Ορεστιάδας Κύπελλο CEV Ανδρών
6 1995 Χάλκινο Ολυμπιακός ΣΦΠ Κύπελλο Πρωταθλητριών Ανδρών
7 1996 Χρυσό Ολυμπιακός ΣΦΠ Κύπελλο Κυπελλούχων Ανδρών
8 1997 Αργυρό Ολυμπιακός ΣΦΠ Κύπελλο Κυπελλούχων Ανδρών
9 1998 Αργυρό Ολυμπιακός ΣΦΠ Κύπελλο Κυπελλούχων Ανδρών
10 1999 Χάλκινο ΦΟ Βριλησσίων Κύπελλο Κυπελλούχων Γυναικών
11 2000 Αργυρό Παναθηναϊκός ΑΟ Κύπελλο Κυπελλούχων Γυναικών
12 2000 Χάλκινο ΑΕΚ Κύπελλο Κυπελλούχων Ανδρών
13 2002 Αργυρό Ολυμπιακός ΣΦΠ Champions League Ανδρών
14 2002 Χάλκινο ΓΣ Ηρακλής Champions League Ανδρών
15 2005 Χρυσό Ολυμπιακός ΣΦΠ Top Teams Cup Ανδρών (Πειραιάς)
16 2005 Αργυρό ΓΣ Ηρακλής Champions League Ανδρών
17 2006 Αργυρό ΓΣ Ηρακλής Champions League Ανδρών
18 2006 Χάλκινο Παναθηναϊκός ΑΟ Top Teams Cup Ανδρών
19 2008 Αργυρό ΑΟ Κηφισιάς BVA Cup Ανδρών
20 2009 Αργυρό ΓΣ Ηρακλής Champions League Ανδρών
21 2009 Αργυρό Παναθηναϊκός ΑΟ Κύπελλο CEV Ανδρών
22 2009 Αργυρό Παναθηναϊκός ΑΟ Challenge Cup Γυναικών
23 2009 Αργυρό ΑΣ Αρης BVA Cup Ανδρών (Θεσσαλονίκη)
24 2014 Χάλκινο ΠΑΟΚ BVA Cup Ανδρών (Μπαρ)